Wydawnictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego podejmuje wszelkie starania w celu utrzymania najwyższych standardów etycznych zgodnie z wytycznymi Komitetu ds. Etyki Publikacyjnej (COPE). Dlatego też wykorzystuje wszystkie możliwe środki, by publikacje zgłoszone do Wydawnictwa były weryfikowane pod kątem zgodności z zasadami etyki wydawniczej, rzetelności i wartości naukowej. Przyjęte zasady postępowania obowiązują autorów, recenzentów, Radę Naukową i Radę Programową oraz Zespół redakcyjny.
Zasady obowiązujące autorów
- Autorzy ponoszą odpowiedzialność za treści prezentowane w artykułach oraz właściwe cytowanie prac innych autorów.
- Autorzy powinni potwierdzić, że złożona do publikacji praca jest oryginalna, nie została opublikowana lub nie podlega procesowi weryfikacji/ewaluacji w innym wydawnictwie.
- Przytoczona treść powinna być w odpowiedni sposób cytowana. Z kolei plagiat jest traktowany jako zachowanie nieetyczne i nieakceptowalne.
- Każdy z autorów powinien wcześniej ujawnić potencjalne konflikty interesów.
- Autorstwo powinno być ograniczone do osób, które miały znaczący udział w powstanie, realizację i interpretację pracy.
- Zjawiska ghostwriting (pominięcie w wykazie autorstwa osób, które tworzyły publikację) i guest authorship (przypisanie autorstwa osobom, które nie uczestniczyły w tworzeniu dzieła) traktowane są jako nieetyczne i są niedopuszczalne.
- Autor ma obowiązek wskazania wszystkich współautorów mających wkład w powstanie publikacji, a także uzyskania od nich zgody na publikację.
- Autor powinien niezwłocznie powiadomić Wydawnictwo, jeśli zauważy znaczące błędy w swojej publikacji, a następnie we współpracy z Redakcją opublikować erratę, aneks, sprostowanie lub wycofać publikację.
- W razie zgłaszania przez czytelników zastrzeżeń odnoszących się do opublikowanych treści autorzy są zobligowani do udzielenia odpowiedzi za pośrednictwem redakcji.
- W przypadku nieprzestrzegania przez autora zasad etyki publikacyjnej wydawnictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego zastrzega sobie możliwość odrzucenia tekstu.
Odpowiedzialność recenzentów
- Recenzenci przyjmują artykuł do recenzji tylko wtedy, gdy uznają, że posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencje w danej dziedzinie, aby rzetelnie móc ją ocenić.
- Recenzenci są zobowiązani do poinformowania redaktora naczelnego o wszystkich ewentualnych przypadkach konfliktu interesów w odniesieniu do autorów, przedstawionych w artykule badań i instytucji je finansujących.
- Recenzenci są zobligowani do zachowania obiektywności i poufności oraz powstrzymania się od osobistej krytyki.
- Recenzje powinny być wykonane w wyznaczonym terminie.
- W razie stwierdzenia wysokiego poziomu zbieżności treści recenzowanej pracy z innymi opublikowanymi materiałami lub podejrzenia innych przejawów nierzetelności naukowej recenzenci są zobowiązani poinformować o tym redakcję.
- Recenzenci nie mogą bez zgody autora wykorzystywać danych lub koncepcji zawartych w recenzowanych artykułach.
Odpowiedzialność wydawcy
- Materiały opublikowane w kwartalniku „Bezpieczeństwo Narodowe” są chronione prawem autorskim.
- Redakcja czasopisma wdraża zasady przyjęte w Budapesztańskiej Deklaracji Wolnego Dostępu (Budapest Open Access Initiative - BOAI).
- Wydawca udostępnia pełną treść wszystkich artykułów w Internecie w trybie otwartego dostępu. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, drukować i wykorzystywać do innych celów artykuły zamieszczone online, zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku, pod warunkiem wskazania źródła pochodzenia artykułu. Inne sposoby wykorzystania treści artykułów zamieszczonych w kwartalniku „Bezpieczeństwo Narodowe” wymagają zgody wydawcy.
- Wszystkie artykuły udostępniane są na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.