Konsekwencje dezinformacji: przegląd wybranych narzędzi i technik manipulacji
Więcej
Ukryj
1
Wydział Humanistyczny, Politechnika Koszalińska, Polska
Data nadesłania: 08-04-2024
Data ostatniej rewizji: 01-08-2024
Data akceptacji: 01-12-2024
Data publikacji: 17-01-2025
Autor do korespondencji
Krzysztof Kaczmarek
Wydział Humanistyczny, Politechnika Koszalińska, ul. Kwiatkowskiego 6e, 75-343 Koszalin, 75-343, Koszalin, Polska
Bezpieczeństwo Narodowe 2024;45(2):11-27
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Streszczenie: Prawidłowe funkcjonowanie współczesnych społeczeństw, państw i struktur ponadnarodowych opiera się na dostępie do informacji. Wolny obieg informacji jest efektem rozwoju cywilizacyjnego, a przestrzeń informacyjna stała się naturalnym środowiskiem człowieka ery cyfrowej. Ze wszystkimi swoimi korzyściami poznawczymi niesie to ze sobą różne zagrożenia, w tym niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się dezinformacji. Mimo że zjawisko to stanowi poważne zagrożenie, państwa demokratyczne nie dysponują żadnym narzędziem pozwalającym na skuteczną obronę przed nimi. Natomiast dezinformacja, jako element oddziaływania psychologicznego, jest niekinetyczną bronią wykorzystywaną w czasie wojny. W związku z tym istotne staje się znalezienie sposobu na zwiększenie odporności społeczeństwa na dezinformację. Cel i metody badawcze: Głównym celem niniejszego artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości skutecznej walki z dezinformacją.
Metody badawcze: badanie literatury przedmiotu, desk research, analiza przypadków. Wnioski / rekomendacje: Obecnie nie istnieje możliwość całkowitego wyeliminowania wypływu dezinformacji na społeczeństwa demokratyczne. Można jedynie ograniczyć ich wpływ.
Wobec tego jedynym sposobem walki z dezinformacją wydaje się być budowanie społecznej świadomości zagrożeń jakie niesie ze sobą to zjawisko. To z kolei wymaga odpowiedniego modelu kształcenia zawodowego i uniwersyteckiego. Kształcenie to powinno opierać się na praktycznej wiedzy i umiejętnościach osób je prowadzących.